Admin |
Wysłany: Nie 10:44, 19 Lut 2006 Temat postu: |
|
Użytkownicy wieczyści nadal nie wiedzą, czy gminie wolno doliczyć 22 proc. VAT do opłat, które pobiera za użytkowanie. Sąd Najwyższy z przyczyn formalnych odmówił w piątek (17.02.2006) podjęcia uchwały wyjaśniającej tę kwestię.
O wyjaśnienie zwrócił się jeden z sądów II instancji rozpatrujący spór między spółdzielnią mieszkaniową a gminą o dopuszczalność podwyższenia opłaty rocznej za użytkowanie wieczyste tylko ze względu na wprowadzenie VAT od tych opłat.
Spór wywołała innowacja wprowadzona przez obowiązującą od 1 maja 2004 r. ustawę o podatku od towarów i usług.
Dlatego można twierdzić, że gminie nie wolno w trybie aktualizacji opłaty rocznej przerzucić ciężaru VAT na użytkownika wieczystego. Takie stanowisko zdaje się przeważać.
Podzielił je sąd I instancji w sprawie, która w formie pytania prawnego dotarła do Sądu Najwyższego. Takiego zdania jest też Ministerstwo Finansów. W jego piśmie z 8 lutego 2005 r. (sygn. PDI-811-1868/BM6-16233/2004/EF) znalazło się stwierdzenie, że jeśli strony w umowie o oddanie w użytkowanie wieczyste nie zastrzegły wyraźnie, iż opłata jest kwotą netto i nie zawiera VAT, to należna opłata roczna jest kwotą brutto, a więc obejmuje również VAT. Takie zastrzeżenie może się znaleźć dopiero w umowach zawieranych po wejściu w życie aktualnej ustawy o VAT.
Jeśli jest tak, jak uważa Ministerstwo Finansów, to wpływy gmin z tego tytułu będą niższe o 22 proc.(...)
Jeżeli jednak, jak uważają eksperci, VAT obciąża czy raczej powinien obciążać użytkownika wieczystego, mamy do czynienia z rażącą niespójnością prawa, bo - jak uznają sądy - ustawa z 1997 r. nie pozwala na podwyższenie opłaty rocznej z powodu wprowadzenia VAT. |
|