Autor Wiadomość
Termowizja
PostWysłany: Pon 13:36, 31 Paź 2011    Temat postu: Wykrywanie wilgoci ..

Termowizja umożliwia:
• wykrywanie miejsc w przegrodach budowlanych charakteryzujących się stratami ciepła,
• dokumentowanie uszkodzeń, napraw, prac izolacyjnych,
• badania instalacji grzewczych, kotłowni i węzłów cieplnych pod kątem strat ciepła,
• ocena poprawności montażu stolarki okiennej i drzwiowej,
• wykrycie nieszczelności oraz wad instalacji wodnych w ścianach, podłogach, pod ziemią,
• lokalizację przebiegu instalacji wodnych zakrytych, wbudowanych w przegrody,
• ocenę instalacji kominowych,
• lokalizację miejsc o zwiększonej wilgotności generujących ryzyko powstawania grzybów i pleśni
• znaczący wzrost jakości okresowych przeglądów technicznych nieruchomości,
• diagnostykę przeciążeń w instalacjach elektrycznych,
• poznanie stanu technicznego nieruchomości przed jej nabyciem.

Kamera termowizyjna próbuje naśladować to co na przestrzeni milionów lat ewolucji stworzyła natura. Aby to zrozumieć należy przyjrzeć się bliżej budowie… ludzkiego oka.

Jak wiemy fizjologia ludzkiego oka pozwala na rejestrację fal elektromagnetycznych z zakresu tzw. światła widzialnego. Dzięki temu widzimy obiekty i nawet nie zdajemy sobie sprawy, że fizyka określa ten efekt mianem widma białego – kompozycji barw, całej palety kolorystycznej, którą na co dzień dostrzegamy. Jednak nie wszystkie stworzenia widzą tak samo, jak się okazuje, ewolucja dostosowała proces widzenia do potrzeb poszczególnych organizmów – stąd owady widzą świat inaczej – w węższym zakresie widma białego – dzięki czemu łatwiej dostrzegają pyłki roślin a węże zdobyły możliwość widzenia fal podczerwonych, co wydatnie pomaga im w zlokalizowaniu, nawet w warunkach ograniczonej widoczności czy nocą, cieplejszej od otoczenia ofiary jaką może być np. chomik.

Stąd już tylko krok do zrozumienia zasady działania kamery podczerwonej, która w bardziej zaawansowany sposób naśladuje sposób patrzenia na świat oczami węża.
Każdy obiekt (przedmiot, istota żywa) , którego temperatura przekracza zero absolutne (-273,150C) emituje promieniowanie widoczne w podczerwieni. Oko ludzkie nie jest w stanie dostrzec tego promieniowania. Aby zrozumieć ideę termowizji należy porównać ją do swoistego termometru, który mierzy rozkład temperatur obiektów i dzięki temu pozwala na stworzenie swoistej mapy rozkładu temperatur. Wystarczy więc „rzut oka” na mapę termiczną, aby bez trudu wyodrębnić miejsca o podwyższonej lub obniżonej temperaturze.

Zdaniem inż. Krzysztofa Kruszewskiego z warszawskiej Pracowni Pomiarów Termowizyjnych w praktyce każdy obiekt emituje odpowiednią dla jego temperatury dawkę promieniowania, której uchwycenie, przy zastosowaniu specjalistycznych kamer termowizyjnych, pozwala na sporządzenie obrazu cieplnego w postaci tzw. termogramu. Dzięki temu uzyskujemy wiedzę o stanie i sposobie wykonania, montażu interesujących nas obiektów – dostrzegamy wady technologiczne budynków, i instalacji, izolacje termiczne stropów, elewacji, ścian, itp. Termowizja ma bardzo szerokie zastosowanie w budownictwie oraz energetyce cieplnej.

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group